Rapor: "Ukrayna, Rus kuvvetlerinin geride bıraktığı unsurları Rusya'ya karşı kullanıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Ukrayna, Rus kuvvetlerinin geride bıraktığı unsurları Rusya’ya karşı kullanıyor”

Abone Ol 

Rus kuvvetlerinin geride bıraktığı tanklar ve hatta TOS-1A “ağır alev makineleri” artık eski sahiplerine karşı kullanılıyor.

Reuters’ın Ukrayna Savunm İstihbarat raporuna dayandırdığı haberine göre; Ukrayna’nın 67. Mekanize Tugayı’na bağlık birlikler, Rus mevzilerinden ele geçirilen Rus TOS-1A çoklu fırlatma roket sistemiyle Rus birliklerine saldırılar düzenliyor.

Ukraynalı Askerler, Donetsk bölgesinde Rus birliklerine karşı, T-72 tank şasisine monte edilmiş olan benzersiz bir çoklu fırlatma roket sistemi (MLRS türü) TOS-1A Solntsepek ağır alev makinesini kullanıyor. İstihbarat raporuna göre bu silah dahil olmak üzere çok sayıda unsur, Rusya tarafından geri çekilirken terk edildi. 

Raporda yer alan bilgilere göre; Termobarik çoklu fırlatma roket sistemi Balakliya bölgesinde bulunan bir dizi roketle birlikte ele geçirildi.

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü de (IISS) geçtiğimiz haftalarda yayınladığı raporunda Rusya’nın önemli tanklarının neredeyse yarısını savaşta kaybettiğini ve bunların çoğunun lojistik sıkıntılar nedeniyle Rus birlikleri tarafından terkedildiğini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close