AFP: "Almanya, Ukrayna'ya büyük bir askeri yardım paketi açıklayacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AFP: “Almanya, Ukrayna’ya büyük bir askeri yardım paketi açıklayacak”

Abone Ol 

Almanya hükümet kaynakları, Almanya’nın NATO’nun Vilnius’ta yapacağı zirve vesilesiyle Kiev’e büyük bir askeri yardım paketi açıklayacağını duyurdu.

AFP’de yer alan bilgilere, Almanya’nın önümüzdeki günlerde Kiev’e silah teslimi için “çok önemli” duyurular yapılacağı belirtildi.

Yeni açıklanacak olan silahların niteliği ve miktarı hakkında ayrıntı verilmezken, bu teslimatın ardından Almanya’nın, ABD’den sonra Ukrayna’ya askeri yardımda en büyük katkıyı yapan ikinci ülke haline geleceği vurgusu yapıldı.

Almanya şimdiye kadar Kiev’e çok sayıda cephane, leopar tankları ve uçaksavar silahları bağışlamıştı.

NATO Zirvesi devam ederken, başta ABD ve Almanya olmak üzere birçok ülke, savaş bitmediği sürece Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Alman kaynakları ayrıca, Kiev ile NATO üyeleri arasında “eşitlik temelinde” “yılda dört kez” güvenlik toplantılarının yapılması için çalışmaların yapıldığı da aktarıldı.

ABD Başkanı Joe Biden da CNN ile yaptığı röportajda, Washington’un Kiev’i mali ve askeri olarak desteklediği “İsrail modeline yakın” bir ikili güvenlik anlaşması ile koruyacağını belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close