Rapor: Ukrayna 2024 yılının ilk yarısında 480 yeni silah sistemi teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Ukrayna 2024 yılının ilk yarısında 480 yeni silah sistemi teslim aldı

Abone Ol 

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 2024 yılının ilk altı ayında 480 yeni silah ve çeşitli askeri teçhizatı bünyesine kattı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı rapora göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 2024 yılının ilk altı ayında 480 yeni silah ve çeşitli askeri teçhizatı bünyesine kattı ve bunların yaklaşık yüzde 60’ının yerel üreticiler tarafından üretildi.

Yakın zamanda kullanımına izin verilen yeni silahların çoğunluğunu saldırı ve keşif görevlerinde kullanılan insansız hava araçlarından oluşuyor.

Ukrayna ayrıca çeşitli mühimmat türleri, iletişim tesisleri, elektronik harp sistemleri ve mayın temizleme araçlarını da bünyesine kattı.

Kabul edilen yeni silahların sayısının önemli ölçüde yüksek olmasına rağmen, bakanlık daha fazla stratejik askeri varlığın tanıtılması için çabaların devam ettiğini açıkladı.

Artan Üretim

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada; “Yeni silahların devreye girmesi, savunma sanayinin devam eden savaş sırasında üretimi artırma kararlılığının bir sonucudur.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık raporunda ayrıca; Ukrayna’nın savunma sanayi üretimini yüzde 60’ın üzerinde artıdığı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin 2023 yılında Rusya’ya karşı kullanılmak üzere sadece 200 yeni model silah kullandığı belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close