İtalya'dan, dördüncü Todaro sınıfı denizaltıl tedariki için sözleşme - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya’dan, dördüncü Todaro sınıfı denizaltıl tedariki için sözleşme

Abone Ol 

Ortak Silahlanma İşbirliği Örgütü (OCCAR), İtalyan Donanması için dördüncü bir U212 Yakın Gelecek Denizaltısı (NFS) üretmek üzere 535,5 milyon dolar bir sözleşme opsiyonu kullandığını açıkladı.

Proje, İtalya’nın 2006 yılından bu yana hizmette olan U212A veya Todaro sınıfı dizel-elektrikli denizaltıların modernize edilmiş versiyonlarıyla filosunu genişletme girişiminin bir parçası olarak jayata geçirilecek.

Şirket, önceki üç NFS’nin yanı sıra Todaro seleflerinin geliştirilmesinden de rol almış ve gemi inşaasının yanı sıra gemi için entegre lojistik ve hizmet içi destek de sağlamıştı.

Fincantieri Genel Müdürü ve CEO’su Pierroberto Folgiero konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Fincantieri’nin savunma sektöründeki ve özellikle de sualtı alanındaki inovasyonla ilgili büyümesinde ileriye doğru atılan bu adımı duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bu proje, jeopolitik dengelerin ve geleceğin teknolojik yeniliklerinin başlıca zorluklarının ortaya çıkacağı stratejik bir alan olan sualtı alanındaki varlığımızı genişletmemize katkıda bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Üçüncü Denizaltının Çelik Kesimi

OCCAR’ın duyurusu NFS programı kapsamındaki üçüncü denizaltının çelik kesme töreni ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

İtalya hükümeti, Fincantieri’nin Mart 2023’te kritik tasarım incelemesinden geçmesinden üç ay sonra yeni denizaltının üretimine başlamasını onayladı.

Belirli bir zaman çizelgesi açıklanmamış olmakla birlikte, ilk üç NFS’nin sırasıyla 2027, 2029 ve 2032 yıllarında teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close