Rapor: "Rusya'nın 2024 yılı askeri harcamalarının 140 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya’nın 2024 yılı askeri harcamalarının 140 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor”

Abone Ol 

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne göre bu rakam 2024 yılında bir önceki yıla göre %29 artarak toplam hükümet harcamalarının %35’ini oluşturacak.

Uluslararası bir düşünce kuruluşu olan Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü, Rusya’nın askeri ve savaşla ilgili harcamalarının yıllık %29 artışla 12,8 trilyon rubleye yani yaklaşık 140 milyar dolara çıkacağını açıkladı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) raporunda, Rusya’nın askeri harcamalarının 2024 yılında gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) %7,1’ine yükseleceğini ve toplam hükümet harcamalarının %35’ini oluşturacağını da belirtti.

2026’ya kadar olan üç yıllık yeni federal bütçe planı Kasım ayı sonunda Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanmmıştı.

Rapora göre plan, Rus hükümetinin 650 günü aşkın bir süredir devam eden savaşı başarılı bir şekilde sonuçlandırmaya “kesin kararlı” olduğunu gösteriyor.

SIPRI Direktörü Dan Smith, “2024’teki keskin artışın ardından 2025-26’da askeri harcamalarda planlanan azalmalar ve 2024’te yapılacak Rusya başkanlık seçimleri ile Putin, savaşı bu yıl içinde başarılı bir sonuca ulaştırma niyetini gösteriyor gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close