Macaristan'dan Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya yardımına bloke! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Macaristan’dan Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya yardımına bloke!

Abone Ol 

Macaristan, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya yapmayı planladığı 54 milyar dolar değerindeki yardımı bloke etti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin Kiev ile üyelik müzakerelerini resmen başlatma kararı almasından saatler sonra, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya yapacağı 50 milyar avroluk (54 milyar dolar) yardımı engelledi.

Brüksel’de bir araya gelen liderler, Orban’ın Ukrayna hükümetine ek fon sağlanmasını reddetmesinin ardından konuyu önümüzdeki ay yeniden ele alacaklarını açıkladılar.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in AB’deki en yakın müttefiki olan Orban sosyal medya hesabından “Gece vardiyasının özeti: Ukrayna’ya ekstra para verilmesini veto ediyorum” diye yazdı.

AB’nin diğer liderleri konuyu Ocak ayında yeniden ele almayı kararlaştırdı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte görüşmelerden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada “Hala biraz zamanımız var, Ukrayna’nın önümüzdeki birkaç hafta içinde parası bitmeyecek. 26 ülke ile anlaştık. Victor Orban, Macaristan, henüz bunu yapamadı. Önümüzdeki yılın başlarında bir anlaşma yapabileceğimizden oldukça eminim. Ocak ayının sonlarını düşünüyoruz.” dedi.

Rutte, bir anlaşmaya varmak için başka bir zirvenin toplanacağını söyledi. Belçika Başbakanı Alexander De Croo mali desteğin hayati önem taşıdığını vurguladı.

De Croo, “Ukrayna’nın savaşı sürdürmek ve ülkesini yeniden inşa etmek için gerekli araçlara sahip olması da bir o kadar önemli” ifadelerini kullandı.

Orban, üyelik görüşmelerini ve finansmanı haftalarca engelleme sözü vermişti.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close