Rapor: "Rusya Ukrayna'ya günde 20 güdümlü bomba atıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya Ukrayna’ya günde 20 güdümlü bomba atıyor”

Abone Ol 

Ukrayna istihbarat raporlarına göre, Rus ordusu en gelişmiş savaş uçaklarını kullanarak Ukrayna mevzilerine günde en az 20 güdümlü bomba atıyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yurii Ihnat, Rus güçlerinin yüksek hızda “onlarca kilometre” giden bombalar kullandığını açıkladı.

Ayrıca Yurii Ihnat, silahların Kiev’in hava savunma sistemlerinin menzilinin hemen dışındaki Su-35 ve Su-34 savaş uçaklarından atıldığını da açıkladı.

Yurii Ihnat “Bu bizim için bir tehdit ve buna acilen yanıt vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Ukrayna Hava Kuvvetleri komutanlığı geçen ay Moskova’nın Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Sumy Oblast’a 11 güdümlü bombayla saldırdığını duyurmuştu.

Diğer yandan 12 Mart’ta Donetsk’te patlamamış bir FAB-500 hava bombası da bulundu. Ukrayna istihbaratına göre bu gelişme Rus kuvvetlerinin yeni yüksek hassasiyetli planör bombaları kullandığını kanıtlıyor.

Yurii Ihnat; “Bomba taşıyan Rus jetlerini uzak tutmak için Patriot hava savunma sistemine ve gelişmiş savaş uçaklarına ihtiyaç var. Bu jetleri sınırlarımızdan uzaklaştırmak için Patriot gibi uzun menzilli hava savunma sistemlerine ve modern çok amaçlı savaş uçaklarına ihtiyacımız var.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close