Rapor: "Rusya, İskender füzelerinin sistemlerinde güncellemeye gitti" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya, İskender füzelerinin sistemlerinde güncellemeye gitti”

Abone Ol 

Rusya, Ukrayna’daki savaştan çıkardığı dersleri tasarımına dahil ederek İskender füze sistemlerinde değişiklikler yaptığı açıklandı.

Defence Post tarafından yayınlanan bir rapora göre Rusya, balistik füzelerin, özellikle de İskender-M taktik füze sistemi tarafından kullanılan 9M723 füzelerinin sistemlerinde güncellemeye gitti.

Rapora göre; Ukrayna’daki son saldırılarda ele geçirilen füze kalıntılarının analizi, sahte radyo sinyalleri yayarak Ukrayna hava savunma sistemlerinin dikkatini dağıtmak için tasarlanan savaş başlıklarının değiştirildiğini ortaya koydu.

Verilen bilgilere göre bu füzelere; eski başlıkların yerine, İran yapımı Shahed kamikaze dronlarında kullanılanlara benzer ve uydu sinyallerine dayanıklı ek alıcılar yerleştirildi.

Rapora göre ayrıca; füzelerden birinde Kometa-R8 olarak bilinen korumalı, parazitlere dayanıklı bir GPS modülünün entegre edildiği görüldü.

Tasarımdaki bu değişim, Rus mühendislerin füzenin dayanıklılığını ve isabetliliğini arttırmaya yönelik yeniden değerlendirdiklerini ortaya koydu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close