Rapor: "Rusya, Belarus'a daha fazla nükleer silah konuşlandıracak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya, Belarus’a daha fazla nükleer silah konuşlandıracak”

Abone Ol 

ABD güvenlik raporlarına göre Rusya, Belarus’a önümüzdeki ay bir dizi nükleer silah daha konuşlandırmayı planlıyor.

ABD merkezli The Mirror’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; Rusya Temmuz ayı başlarında, Belarus’a açıklanmayan sayıda taktik nükleer silah göndermiş olacak ve testler hemen başlayacak.

Rusya ve Belarus, Mayıs ayı sonunda nükleer silah konuşlandırılmasını resmileştiren bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre silahlar, Belarus topraklarında konuşlanacak olsa da, Kremlin’in kontrolü altında kalacak.

Putin, Batı Ukrayna’ya askeri desteği artırırken, Batı’ya bir uyarı olarak görülen bir hareketle, bu yılın başlarında Belarus’a daha kısa menzilli silahların konuşlandırılacağını duyurmuştu.

ABD hükümeti, Rusya’nın uçaklarla taşınabilen bombalar, kısa menzilli füzeler için savaş başlıkları ve topçu mermileri de dahil olmak üzere yaklaşık 2.000 taktik nükleer silaha sahip olduğuna inanıyor.

Taktik nükleer silahlar, savaş alanındaki düşman birliklerini ve silahlarını imha etmeyi amaçlamaktadır. Taktik nükleer silahlar, nispeten kısa bir menzile sahip ve uzun menzilli stratejik füzelere takılan nükleer savaş başlıklarından çok daha düşük yıkıcı güce sahipler.

Putin, taktik nükleer silahlarını Belarus’a konuşlandırarak, nükleer anlaşmanın dışına çıkmadığını iddia ederek, ABD’nin Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’de bulunan nükleer silahlarına dikkat çekmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close