Norveç, envanterindeki kullanılmış F-16 jetlerinin Romanya'ya satışını tamamladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç, envanterindeki kullanılmış F-16 jetlerinin Romanya’ya satışını tamamladı

Abone Ol 

Norveç, ABD makamlarından onay aldıktan sonra NATO üyesi Romanya’ya 32 adet F-16 savaş uçağı satışını tamamladığını açıkladı.

Romanya, Norveç’in envanterinde bulunan kullanılmış F-16’ları yaklaşık 418 milyon dolar karşılığında almak için Kasım ayında Norveç ile bir sözleşme imzalamıştı.

Norveç, ABD makamlarından onay aldıktan sonra NATO üyesi Romanya’ya 32 adet F-16 savaş uçağı satışını tamamladığını açıkladı.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, “Satış ,Romanya’nın komşusu olan Ukrayna’da yaşanan güvenlik sorunlarının, bu ülkeye sıçramaması için caydırıcılık oluşturacak ve müttefik bir ülkenin savunmasını güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Romanya son dönemde, Portekiz’den de satın aldığı 17 adet uçakla birlikte, eski Sovyet MiG-21 savaş uçaklarından oluşan hava kuvvetlerini modernize ediyor.

F-16’larını Romanya’ya satan Norveç de kendi hava kuvvetlerini geliştiriyor. Oslo ABD’den, 52 adete kadar F-35 almayı planlıyor.

Norveç ayrıca, Batılı ülkelerin Ukrayna için oluşturduğu F-16 koalisyonuna da katılmaya karar verirse teslim edilebilecek bazı jetlere sahip.

Norveç hükümeti, Ukraynalı personelin F-16’ları kullanması için eğitilmesine yardımcı olmanın yollarını düşündüğünü, ancak Kiev’e uçak tedarik edip etmeyeceğine henüz karar vermediğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close