Rapor: "Rusya, basit bombaları güdüm sistemleriyle donatarak seyir füzelerinin ucuz ikamelerine dönüştürüyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya, basit bombaları güdüm sistemleriyle donatarak seyir füzelerinin ucuz ikamelerine dönüştürüyor”

Abone Ol 

Business Insider’ın askeri istihbarat kaynakları raporlarına dayandırdığı haberine göre Rusya, basit bombaları güdüm sistemleriyle donatarak  modifiye ediyor ve onları güdümlü füzelerin ucuz ve etkili ikameleri haline dönüştürüyor.

Business Insider’ın haberine göre askeri istihbarat uzmanları; Rusya’nın kullandığı normal bombaların, UMPK (uçuş ve güdüm için birleşik modül) sistemleri kullanılarak akıllı bombalara dönüştürüldüğünü belirtiyor.

Uzmanlar, yükseltilmiş güdümlü veya planör bombaların “Ukrayna hatlarına ve arka cepheye yıkıcı isabetler sağlayabilen” ciddi bir tehdit haline geldiğini açıkladı. 

Bu güncelleme için ise Rusya’da bolca bulunan eski Sovyet FAB-500М-62 bombalarının kullanıldığı tahmin ediliyor.

Rus medyasına göre, kitin üretimi 2 milyon rubleden daha az, yaklaşık 24.000 $ ve bu denizaşırı ülkelerden satın alınan füzelerden ve diğer silahlardan çok daha ucuza mal oluyor. Örnek olarak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yaygın olarak kullandığı tek bir Kalibr seyir füzesi yaklaşık 6,5 milyon dolar değerinde.

Rapora göre sistem , ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği, mevcut güdümsüz bombaları hassas güdümlü mühimmatlara dönüştüren JDAM-ER kitlerine benziyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close