Rapor: Pakistan'ın Çin yapımı askeri fırkateynleri büyük arızalar nedeniyle kullanılamıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Pakistan’ın Çin yapımı askeri fırkateynleri büyük arızalar nedeniyle kullanılamıyor

Abone Ol 

Geopolitica düşünce kuruluşu tarafından hazırlanan bir rapora göre; Çinli gemi inşa firmaları tarafından Pakistan için geliştirilen askeri fırkateynlerinden en az dördü ciddi mekanik sorunlarla karşı karşıya kaldığı için kullanılamıyor.

Fırkateynler, deniz misyonları, uzun menzilli karadan karaya ve karadan havaya füzeler fırlatmak ve çoklu tehdit ortamlarında çalışmak için tasarlanmıştı.

Ancak Geopolitica düşünce kuruluşu, savaş gemilerinin yerleşik füze sistemleri üzerlerine kilitlenemediği için hedefleri vurmada etkisiz olduğunu açıkladı. Ayrıca rapora göre, gemilerin iki temel hava ve yüzey gözetleme sensörü de arızalı.

Analiz ayrıca, fırkateynlerin motorlarında egzoz sıcaklıklarının artmasına neden olan ve hızlarını olumsuz yönde etkileyen kritik bir kusura işaret ediyor.

Geopolitica, Çin fırkateynlerindeki motorlara ve füze sistemlerine ek olarak, gemilerin arama ve izleme radarlarının da verimli şekilde çalışmadığını açıkladı.

Pakistan daha önce de “Made in China” olan savunma teçhizatlarıyla ilgili başka sorunlar yaşadığını açıklamıştı.

Bu yılın başlarında Pakistan’ın MBT-3000 üçüncü nesil ana muharebe tankları ve Pekin’den gelen 203 milimetrelik ağır topçu silahlarında kalite ve güvenilirlik sorunlarıyla karşılaşıldığı bildirilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close