Rapor: NATO ülkeleri Ukrayna'yı, gelişmiş silahları için bir test alanı olarak kullanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: NATO ülkeleri Ukrayna’yı, gelişmiş silahları için bir test alanı olarak kullanıyor

Abone Ol 

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzere çok sayıda NATO üyesi ülke, Rusya’nın Şubat 2022’de işgal girişimi başlatmasından bu yana Ukrayna’ya çok sayıda silah ve eğitim veriyor.

Financial Times’ın ABD güvenlik kaynaklarına dayandırdığı rapora göre; NATO üyesi ülkelerin Ukrayna’ya teslim ettikleri silah türleri, savaşın başlamasından bu yana giderek daha gelişmiş hale geldi.

Ukrayna savunma bakanı Oleksiy Reznikov Financial Times’a yaptığı değerlendirmede; “NATO üyesi ortaklarımız, bu sayede silahlarının çalışıp çalışmadığını, ne kadar verimli çalıştığını ve yükseltilmeleri gerekip gerekmediğini görmeye başladılar. Dünyanın askeri endüstrisi için daha iyi bir test alanı icat edemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Reznikov, Ukrayna’nın Mayıs ayında ABD yapımı bir Patriot sistemi kullanarak Rus Kinzhal füzesini düşürmesine işaret ederek; “Böyle bir sonucu ancak gerçek bir muharebe alanında test edebilir ve görebilirdik.” açıklamasında bulundu.

Financial Times’ın bildirdiğine göre uzmanlar, Patriot’un muhtemelen bir Rus Kinzhal’ı vurabileceğini öngörüyordu. Ancak Ukrayna birlikleri bunu kanıtlamayı başardı. Rusya daha önce bu füzelerin durdurulamaz olduğunu iddia etmişti.

Reznikov ayrıca, Ukrayna’nın NATO ülkelerine silahlarının birlikte kullanıldığında nasıl çalışabileceğini ve verimliliğini de gösterdiğini belirtti.

Adı açıklanmayan bir Alman savunma sanayi şirketi uzmanı ise Financial Times’a yaptığı değerlendirmede; “Ukrayna’daki çok şey öğrendik. Ürettiğimiz unsurların gerçek bir savaş alanında verdiği sonuçları takip etme, hem bizleri hem de yazılım mühendislerimizi harekete geçirdi. Çünkü eksikliklerden ve yapmamız gereken güncellemelerden artık emin hale geldik.” ifadelerini kullandı.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Royal United Services Institute’tan Jack Watling de, “Ukraynadaki savaş, Batı’ya Rus silahlarının nasıl çalıştığına dair yeni bilgiler verdi” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close