Rapor: "NATO, hipersonik füzelerle donanmış Rus firkateynini takip ediyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “NATO, hipersonik füzelerle donanmış Rus firkateynini takip ediyor”

Abone Ol 

NATO kaynaklarının raporlarına göre Rus Amiral Gorshkov firkateyni, üssünden ayrıldığından beri NATO ülkeleri tarafından yakından izleniyor.

Fırkateyn, 4 Ocak 2022’de Murmansk’taki Severomorsk deniz üssünde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun katıldığı törenle yeniden hizmete girmişti.

Savaş gemisinin Barents Denizi’nden Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’i geçerek Hint Okyanusu’na geçmesi bekleniyor. Ayrıca fırkateyn bu güzergahı izlerken birkaç eğitim tatbikatı yapacak.

Şoygu, “Fırkateyn, Rusya’nın tehditlere karşı koymasına ve dost ülkelerle birlikte bölgesel barış ve istikrarı sağlamaya odaklanacak” açıklamasında bulunmuştu.

6 Ocak 2022’de Norveç kıyıları boyunca güneye doğru seyreden fırkateyn, Norveç Kraliyet Donanması’na ait bir P-3C Orion deniz karakol uçağı tarafından yakından izlendi.

Norveç Silahlı Kuvvetleri; “Yasal olarak uluslararası sulardaki herhangi bir hareketi yakından izliyoruz ve firkateyn bölgemizde olduğu sürece bunu yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. 

Type 23 firkateyni HMS Portland, “uzman operasyonlar için son teknoloji sonarlar, sensörler ve torpidolarla donatılmış” Merlin deniz helikopteri ile birlikte konuşlandırıldı.

Rus firkateyni Amiral Gorshkov 

28 Temmuz 2018’de Rusya’nın Kuzey Filosu ile hizmete giren gemi, Rus Donanmasının en modern savaş gemilerinden biridir.

Azami hızı 30 knot olan fırkateyn, 16 adet dikey fırlatma sistemi ile donatıldı. Bu platformlar, Mach 9’a (saatte 11.000 kilometrenin üzerinde) varan hızlara ulaşabilen gemi,  Zircon hipersonik seyir füzeleri ile donatılmış durumda.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close