ABD-Japonya ortak açıklama: "Uydulara yapılan saldırılar askeri çatışmaları tetikleyebilir" - M5 Dergi
Genel

ABD-Japonya ortak açıklama: “Uydulara yapılan saldırılar askeri çatışmaları tetikleyebilir”

Abone Ol 

ABD ve Japon yetkililer, uydulara yapılan saldırıların askeri çatışmaları tetikleyebileceğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken Japon yetkililerle birlikte uydulara yönelik saldırılara yanıt olarak askeri misilleme yapmayı değerlendireceklerini duyurdular.

ABD Uzay Komutanlığı, Amerika’nın uydu filosunu izlemek ve korumak için faaliyetler yürütmekle görevli ve ABD ile Japonya arasındaki uzay çalışmalarına dair anlaşma yükümlülükleri nedeniyle, eğer Japon uyduları hedef alınırsa Amerikan kuvvetlerini de bir çatışmaya çekilebilir.

ABD merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde uzay ve Çin ile ilgili konuları araştıran kıdemli bir araştırmacı olan Matthew P. Funaiole’ye göre, ABD ve Japonya’nın uzaya odaklanmak konusundaki işbirliği büyük bir değişimi beraberinde getirecek.

Askeri ve ticari uydulara müdahaleye ilişkin korkular yıllar içinde önemli ölçüde arttı ve Çin’in 3.000’den fazla uzay enkazı oluşturan uydusavar füze testi yapmasıyla birlikte tartışmalar daha da alevlendi. Uzay çalışmalarına odaklanan bir düşünce kuruluşu olan Secure World Foundation’a göre, bu enkazlar muhtemelen onlarca yıl yörüngede kalacak.

ABD Uzay Kuvvetleri yetkilileri, Çin’in Amerika’nın uydularına zarar verebilecek sinyal bozucular ve lazerler gibi yeni teknolojiler geliştirdiği ve kullandığı konusunda da uyarıda bulundu.

Funaiole; “Çin ABD tarafından bu konuda belirlenen kırmızı çizginin eşiğine kadar gitmenin gerçekten çok iyi yollarını buluyor. Çin’in ABD ve Japonya’yı bu konuda terdirgin eden yaklaşımı, büyük sorunları beraberinde ortaya çıkarabilir.” ifadelerini kullanıyor.

Taraflarca verilen bilgilere göre ABD ve Japonya’nın önümüzdeki günlerde uzay konusunda yeni bir anlaşma daha imzalaması planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close