Rapor: NATO, 2025 yılı için Ukrayna'ya 40 milyar avro askeri yardım gönderecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: NATO, 2025 yılı için Ukrayna’ya 40 milyar avro askeri yardım gönderecek”

Abone Ol 

NATO ülkeleri 2025 yılı için Ukrayna’ya askeri yardım finanse etme konusunda anlaştı ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg hazırlanan rapora dair bilgiler verdi.

Verilen bilgilere böre; genel olarak NATO ülkeleri, ittifakın Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerini desteklemek için kullanacağı askeri yardım için 40 milyar Avroluk bir mali paket üzerinde anlaşmaya vardı.

Bu taahhüdün önümüzdeki hafta Washington’da gerçekleşecek olan NATO Zirvesi’nde imzalanması bekleniyor.

Ukrayna’ya askeri yardım görüşmeleri sırasında bazı NATO savunma bakanları 40 milyar Avroluk mali paketi desteklemeyi kabul etmedi.Bu nedenle Stoltenberg tüm örgüt ülkelerine Ukrayna’ya yüksek düzeyde askeri yardımı sürdürmeleri çağrısında bulundu.

9-11 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan NATO zirvesinde İttifak, Ukrayna’ya askeri, siyasi ve mali desteğini sürdüreceği konusunda güvence vermeyi planlıyor.

apora göre bunlara ek olarak ittifak, şu anda Ramstein formatında ABD tarafından yönetilen Ukrayna’ya güvenlik yardımının koordine edilmesi sorumluluğunu da üstlenecek..

Halihazırda Ukrayna, İttifak’tan aldığı desteğin yanı sıra bazı Avrupa ülkelerinin top mermisi, hava savunma sistemleri ve uçaksavar füzeleri bulma, satın alma ve transfer etme girişimlerinden de destek alıyor.

NATO Genel Sekreteri ayrıca, Güney Kore’nin de Ukrayna’ya askeri yardım sağlama kararını memnuniyetle karşılayacağını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de NATO’nun Rusya’ya karşı mücadelede Ukrayna’ya yardım etmek için Güney Kore’den gelecek her türlü önemli desteği memnuniyetle karşılayacağını belirterek, Kuzey Kore tehditleri ve Ukrayna’daki savaş gibi konuların güvenliğin sağlanmasının bölgeye bağlı olmadığını gösterdiğine işaret etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close