Ukrayna ordusu, yeni teslim aldığı HAWK karadan havaya füze sistemlerini konuşlandırıyor - M5 Dergi
Genel

Ukrayna ordusu, yeni teslim aldığı HAWK karadan havaya füze sistemlerini konuşlandırıyor

Abone Ol 

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus intihar dronları ve seyir füzelerine karşı etkili bir şekilde kullanılan ABD destekli HAWK karadan havaya füze sistemini tanıttı.

Military.ni’de yer alan bilgilere göre sistemin sadece son bir hafta içerisinde iki düzineden fazla İran tasarımı Shahed insansız hava aracını ve Ukrayna sivil altyapısını hedef alan dört füzeyi düşürdüğü bildirildi.

Homing All the Way Killer’ın kısaltması olan HAWK, 1959 yılında ABD Ordusu tarafından ilk kez konuşlandırılmasından bu yana çok sayıda geliştirmeden geçmiştir. Bu gelişmelere rağmen sistem temel operasyonel mekanizmasını korumaktadır.

Yüksek ve alçak irtifada hedef tespiti, hedef takibi ve aydınlatma için bir radar kombinasyonu kullanan sistem, füzeler fırlatıldıktan sonra, yansıyan radar enerjisini kullanarak aydınlatılmış tehdidi takip eder.

HAWK sisteminin hangi spesifik versiyonlarının Ukrayna’ya teslim edildiği belli olmamakla birlikte, İspanya geçen yıl I-Hawk Faz I ve III sistemlerinin yanı sıra Hawk XXI/Hawk 21’ler de dahil olmak üzere envanterinin bir kısmını transfer ettiğini duyurdu.

Şubat ayında İsveç de kendi ülkesinde RBS 97’ler olarak bilinen I-Hawk sistemlerinin bileşenlerini Ukrayna’ya vermeyi taahhüt etmişti.

Verilen bilgilere göre bu sistemler de 2015 yılından bu yana çeşitli modernizasyon süreçlerinden geçti ve. Amerika Birleşik Devletleri’nin onayı ile Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için transfer edildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close