Rapor: "Mikroçip sıkıntısı nedeniyle Rusya'nın sınırlı sayıda hipersonik silahı kaldı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Mikroçip sıkıntısı nedeniyle Rusya’nın sınırlı sayıda hipersonik silahı kaldı”

Abone Ol 

POLITICO tarafından hazırlanan bir rapora göre, Rusya’nın küresel yaptırımların getirdiği mikroçip kıtlığı nedeniyle sınırlı sayıda hipersonik silahı kaldı.

POLITICO tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ukrayna’daki savaştan yaklaşık yedi ay sonra Moskova’nın 50’den az hipersonik füzesi var.

Mikroçipler, hipersonik füzelerin önemli bir bileşenidir ve füzelere gelişmiş saldırı hassasiyeti ve doğruluğu sağlar.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, “Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle, bu yüksek teknolojili mikroçip ekipmanının teslimatları durdu ve bu stokları yenilemenin hiçbir yolu yok” açıklamasında bulundu. 

Rapora göre mikroçip ve yarı iletkenlerin çoğu ABD ve müttefikleri olan Tayvan, Japonya, Hollanda ve İngiltere’de üretiliyor ve bu ülkeler Rusya’ya ambargo uyguluyor.

Beklenen Sorun

Diğer yandan rapora göre, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara rağmen, Çin ve müttefikleri Moskova’ya yardım etmeye karar verirse Ukrayna hala büyük bir sorunla karşı karşıya kalabilir.

Uzmanlar ve analistler, istenmeyen taraflara teknoloji transferinin mevcut ihracat kontrol sistemleri tarafından tamamen durdurulamayacağını söylüyor.

Flaman Barış Enstitüsü kıdemli araştırmacısı Diederik Cops, “Çipler fabrikadan çıktıktan sonra, nereye gittiklerini kesin olarak bilmek çok zor” açıklamasında bulundu. 

Ancak ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’den Rusya’ya teknoloji transferinin gerçekleşdiğine dair bir kanıt olmadığı açıkladı.

Kaynak. M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close