Rapor: "İran Rusya'ya yüzlerce balistik füze teslim etti" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “İran Rusya’ya yüzlerce balistik füze teslim etti”

Abone Ol 

Yeni bir rapora göre Rusya, yüzlerce İran balistik füzesini teslim almaya başladı.

ABD merkezli The War Zone’da yer alan bilgilere göre Rusya, yüzlerce İran balistik füzesini teslim almaya başladı.

Verilen bilgilere göre teslimatlar, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yaklaşık 3 yıldır devam eden savaşında azalan balistik füze cephaneliğine önemli bir rahatlama sağlayacak.

İran’ın Rusya’ya balistik füze gönderebileceğine dair ilk haberlerin 2022’nin sonlarında ilk kez ortaya çıkmasından önce ve sonra tam da bu konuları ayrıntılı olarak vurgulamıştı.

ABD merkezli The War Zone, istihbarat raporlarına dayandırdığı raporunda, İran’ın Rusya’ya toplamda 400 balistik füzeden oluşan yeni teslimatlarını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Raporda, ismi açıklanmayan yetkililer, Rusya’nın uzun süredir İran’dan bu tür silahlar aldığına dair ellerinde herhangi bir bilgi olmadığını ya da şu ana kadar bu silahların Ukrayna savaş alanlarında kullanıldığına dair herhangi bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Raporda ayrıca, Rusya’nın geçen yılın sonunda Kuzey Kore’den ilave kısa menzilli balistik füzeler almaya başlaması da bu tür silahları yabancı kaynaklardan temin etmeye yönelik yeni çabalara işaret ettiği belirtildi.

Reuters ise, İran’ın önümüzdeki günlerde Rusya’ya daha fazla sevkiyat yapacağını iddia etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close