Rapor: İngiliz ordusu DragonFire lazer silahını başarıyla test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: İngiliz ordusu DragonFire lazer silahını başarıyla test etti

Abone Ol 

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, hava hedeflerine karşı ülkenin ilk yüksek güçlü lazer silah testinin başarı ile gerçekleştirdiğini duyurdu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ve proje ortakları tarafından yaklaşık 126 milyon dolarlık bir ortak yatırımla geliştirilen DragonFire lazer yönlendirmeli enerji silahı (LDEW) sisteminin başarı ile test edildiği açıklandı.

Military.in tarafından verilen bilgilere göre; menzili sınıflandırılmış  görüş hattı silahı olarak tasarlanan DragonFire, İngiltere ordusu tarafından savaş alanında devrim niteliğinde bir araç olarak tanımlanıyor.

Military.in’e konuşan uzmanlara göre; DragonFire’ın ulaştığı hassasiyet, “bir kilometre öteden 1 sterlinlik bir madeni parayı vurabilme” olarak tanımlanıyor.

Lazer enerji silahları, hedefleri vurmak için yoğun bir “enerji paketi” kullanır ve hede unsur üzerinde yapısal arızaya veya patlamaya yol açar. Lazerin işletme maliyeti ise atış başına 12 dolardan daha azdır.

İngiltere Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı liderliğinde, savunma sanayi üreticileri MBDA, Leonardo ve QinetiQ ile işbirliği içinde yürütülen DragonFire’ın testlerinin önümüzdeki dönemde de devam edeceği belirtildi.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close