Almanya, İsrail'e tank mühimmatı tedarik edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, İsrail’e tank mühimmatı tedarik edecek

Abone Ol 

Alman Der Spiegel’in haberine göre Alman hükümeti uzun müzakerelerin ardından İsrail’in tank mermisi talebini zımnen kabul etti.

Alman yayın kuruluşu Der Spiegel’in güvenlik kaynaklara dayandırdığı haberine göre İsrail, Gazze savaşında kullandığı mühimmatı yenilemek için Kasım ayında toplam 10,000 adet 120 milimetrelik Rheinmetall hassas mermi talep etti.

Der Spiegel’e göre Alman Başbakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı Kasım ayından bu yana bu talebi değerlendiriyor ve “temelde” kabul etti.

Ancak “resmi bir teyit” yapılmadığını yazan Der Spiegel, İsrail’in Almanya’daki büyükelçiliğinin de kararla ilgili sorulara yanıt vermediğini belirtti.

Der Spiegel’e göre, fiyat da dahil olmak üzere silah paketinin sözleşme detayları görüşülüyor. İsrail’in teslimat için ödeme yapmaya istekli olduğu bildiriliyor.

Kararda göz önünde bulundurulan diğer hususlar arasında teslimatın Ukrayna’ya silah yardımı ve birkaç ay içinde doldurulabilecek olsa da ordunun mühimmat rezervleri üzerindeki etkisi de yer alıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close