Rapor: Çin, yapay zeka destekli hassas top mermisi test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Çin, yapay zeka destekli hassas top mermisi test ediyor

Abone Ol 

Çin ordusu, 16 kilometre uzaklıktaki insan boyutundaki hedefleri vurabilen yapay zeka (AI) destekli lazer güdümlü bir topçu mermisini test ettiğini duyurdu.

Çin Devlet medyası South China Morning Post, teknoloji üzerinde çalışan bilim adamlarından oluşan bir ekibin,  merminin hassasiyetinin herhangi bir operasyonel Çin topçu mermisininkinden çok daha fazla olduğunu açıkladı.

Gazete, ekip lideri Wang Jiang’a atıfta bulunarak, merminin yapay zeka destekli bilgisayar çipinin, geleneksel matematiksel modellere dayanan mevcut GPS güdümlü topçu mermilerinden daha hızlı veri işleme hızına sahip olduğunu yazdı.

Verilen bilgilere göre kılavuzlu bir çeper, merminin uçuş sırasında rota düzeltmesi için rüzgar, sıcaklık ve hava basıncı gibi çevresel verileri topluyor ve analiz ediyor.

Gazeteye konuşan ekip lideri; “Yapay zeka, geleneksel yaklaşımlar altında gerçekleştirilen daha zorlu hesaplamalardan bazılarını atlayarak çipin verileri daha verimli bir şekilde işlemesini sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Gazete; “Merminin bilgisayar çipi, topçu ateşinin muazzam ısısına ve şokuna dayanması gerektiği kadar mümkün olduğunca basit olmalı. Bu tür taleplerle karşılaşan işlemciler, hesaplamaları zamanında tamamlamak için genellikle değerli ham verileri atmak zorunda kalıyor ve bu da genel doğruluğu etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close