"ABD ve Rusya'nın askeri olarak karşı karşıya gelme riski arttı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

“ABD ve Rusya’nın askeri olarak karşı karşıya gelme riski arttı”

Abone Ol 

Rusya’nın nükleer silahlarını yayılmasını önlemeden sorumlu Dışişleri Bakanlığı sorumlusu Vladimir Yermakov, ABD ve Rusya’nın askeri olarak karşı karşıya gelme riskinin arttığını söyledi.

Rus devlet haber ajansı TASS’a konuşan Yermakov, Washington yönetiminin davranışları ve takındığı tavır nedeniyle iki nükleer gücün karşı karşıya gelme riskini arttırdığını iddia etti.

Rusya, Ukrayna saldırılarının başlamasının ardından batılı devletlerin ve ABD’nin Ukrayna’ya destek vermesiyle birlikte zaman zaman nükleer silah kullanımını gündeme getiriyor.

Yermakov yaptığı açıklamada “Eğer ABD, Rusya’yla yüzleşme konusunda mevcut tavrını sürdürürse ve durumun silahlı çatışmaya doğru gitme riski artarsa bu durumda START isimli nükleer silahları sınırlandırm anlaşmasının kaderi de önceden belirlenmiş olabilir” ifadelerini kullandı.

Yermakov, ABD ve Rusya’nın askeri olarak ne şekilde karşı karşıya gelmesini kast ettiğine dair herhangi bir detay paylaşmadı.

Yermakov, “Bugün en ciddi tehdit, nükleer güçler arasındaki askeri bir çatışma riskinin tırmanmasıdır. Ve maalesef bu risk her geçen gün artıyor” diye konuştu.

Kaynak: VOA Türkçe

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close