Rapor: Çin işgali başladıktan sonra ABD'nin Tayvan'a ikmal yapması 'imkansız' - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Çin işgali başladıktan sonra ABD’nin Tayvan’a ikmal yapması ‘imkansız’

Abone Ol 

Yakın tarihli bir tatbikat simülasyonu, potansiyel bir Çin işgali başladığında ABD’nin, Tayvan’a silah ve teçhizat tedarik edemeyeceğini ortaya koydu.

Simülasyon, Washington merkezli düşünce kuruluşu House of Representatives Select Committee ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) işbirliği ile ABD Temsilciler Meclisi Seçim Komitesi tarafından gerçekleştirildi.

Tatbikatta ayrıca, olası bir çatışma başlamadan önce Tayvan ulusunu “tepeden tırnağa” silahlandırma ihtiyacını gösteren potansiyel bir istila simüle edildi.

Tatbikata göre ayrıca ABD, uzun menzilli füze üretimini artırmalı ve nükleer faaliyetler için hazırlanmalı.

ABD Temsilciler meclisinden Cumhuriyetçi  Senatör Mike Gallagher, “Çin Komünist Partisi’nin Tayvan’ı işgal etmesi için maksimum tehlike noktasındayız. Bu tatbikat, herhangi bir kriz başlamadan önce ÇKP saldırganlığını caydırmak ve Tayvan’ı tepeden tırnağa silahlandırmak için harekete geçme gereğini vurguladı” açıklamasında bulundu. 

Gallagher ayrıca potansiyel bir Çin saldırısını caydırmak için , Washington’un Tayvan’ın cephaneliğini neredeyse tamamen yenilemesi gerektiği sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Komiteye yakın bir kaynak, tatbikatın sonuçlarını Reuters’e anlattı ve ABD’nin bölgesel müttefiklerle temel anlaşmaları desteklememesi halinde ise bölgedeki etkisinin tamamen kaybedeceğini belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close