Almanya, Orta Avrupa'da konuşlandırdığı Patriot'ları geri çekiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, Orta Avrupa’da konuşlandırdığı Patriot’ları geri çekiyor

Abone Ol 

Almanya, Polonya ve Slovakya’ya konuşlandırdığı Patriot hava savunma sistemini yıl sonuna kadar geri çekme kararı aldı.

Almanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Polonya ve Slovakya’ya konuşlandırdığı Patriot hava savunma sistemini geri çekme kararı aldı.

Savunma Bakanlığı’nın ismi açıklanmayan bir sözcüsü, Funke medya grubuna yaptığı açıklamada, Berlin’in “sınırlı askeri kaynaklarını en iyi şekilde kullanması adına” bu kararı aldığını bildirdi.

İki ülkenin de Berlin’in son kararıyla ilgili olarak bilgilendirildiklerini aktaran Alman sözcü, Polonya’da haziran sonunda, Slovakya’da ise bu yıl sonu itibarıyla konuşlandırılan Patriot hava savunma sistemi bataryalarının geri çekileceğini duyurdu.

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da füze düşmesinin ardından Almanya, Polonya’ya hava sahasının güvence altına alınması için Eurofighter savaş uçaklarının yanı sıra iki adet Patriot füze savunma bataryası gönderdi.

Almanya elindeki diğer Patriot füze savunma bataryasını Slovakya’da konuşlandırdı. Almanya dışında Hollanda da Slovakya’ya bir adet Patriot bataryası konuşlandırmıştı.

Soğuk Savaş döneminde NATO’nun doğu kanadından cephe ülkesi konumunda olana Almanya’da 36 Patriot bataryası bulunuyordu.

Alman ordusunun envanterinde şu anda 11 Patriot bataryası bulunuyor.

Bu arada Alman Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, basına yaptığı açıklamada ülkenin savunma ekipmanlarının sonsuz sayıda olmadığı gerekçesiyle savunma sistemlerinin geri getirilmesi önerisine destek verdi.

Strack-Zimmermann, “Gelişmeler ışığında koşulara göre esnek davranmamız gerekiyor. Çünkü bizim de sonsuz sayıda savunma ekipmanımız yok.” dedi.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close