Rapor: "ABD'nin resmi askeri araçları Suriye'den Kuzey Irak'a petrol kaçakçılığı yapıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rapor: “ABD’nin resmi askeri araçları Suriye’den Kuzey Irak’a petrol kaçakçılığı yapıyor”

Abone Ol 

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ABD askeri tankerlerinin ve muharebe tankları taşıyan kamyonlarını da dahil olmak üzere, 31 araçlık bir ABD askeri konvoyunun Al-Waleed sınır kapısından Suriye’yi petrol kaçırdığını açıkladı.

SANA Haber Ajansı, Irak topraklarına giren ve Kuzey Irak’taki ABD askeri üslerine doğru ilerleyen konvoya Amerikan kuvvetlerine ait üç adet dört çeker aracın da eşlik ettiğini belirtti.

Pentagon, konuşlandırmanın bölgedeki petrol sahalarının IŞİD teröristlerinin eline geçmesini önlemeyi amaçladığını iddia ederken, ABD ordusu güçlerini ve ekipmanını uzun süredir Suriye’nin kuzeydoğusunda konuşlandırıyor. Ancak Şam, konuşlandırmanın ülkenin doğal kaynaklarını yağmalama amaçlı olduğunu savunuyor.

30 Ağustos’ta bir Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian de, Washington’un savaşın parçaladığı ülkenin enerji ve maden kaynaklarını yağmaya devam etmesinin Suriye halkının acılarını yalnızca daha da artırdığını söyleyerek ABD askeri güçlerinin Suriye’deki yasadışı varlığını kınamıştı.

Zhao Lijian, “Ülke on yılı aşkın süredir devam eden bir krizden ve halkının karşı karşıya olduğu ciddi bir insani krizden çıkmaya çalışırken, Suriye’de büyük ölçekli ABD yağmasını görmek dehşet verici” ifadelerini kullandı.

Zhao Lijian yağma konusunda önemli deliller olduğunu belirterek; “Dünyanın en zengin ülkesinin en fakirlerden birini soymasından daha büyük bir adaletsizlik olamaz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close