Fas, Fransa'dan çok sayıda Sezar Topçu Sistemi satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fas, Fransa’dan çok sayıda Sezar Topçu Sistemi satın aldı

Abone Ol 

Fas Kraliyet Ordusu, Fransız savunma sanayi üretici Nexter Systems’dan 36 adet Sezar topçu silahını aldı.

Nexter Systems tarafından verilen bilgilere göre, sözkonusu sevkiyat 2020 yılında yapılan 200 milyon dolarlık bir anlaşma doğrultusunda gerçekleştirildi.

Fas Kraliyet Ordusu’na göre, satın alma ülkenin devam eden askeri modernizasyonunun bir parçası olarak gerçekleştirildi ve kundağı motorlu silahlar ve mühimmatların teslimatı bu hedef doğrultusunda yapıldı. 

Verilen bilgilere göre ayrıca Fas Ordusu, Nexter’den daha iyi menzil ve hareket kabiliyeti için askeri sınıf kamyonlara monte edilebilecek topçu sistemleri üretmesini de istedi.

Sezar Topçu Sistemi

Sezar topçu sistemi, dakikada altı ila sekiz atış yapabilen 155 milimetre, 52 kalibrelik bir silahtır. Topçu, maksimum 40 kilometre (25 mil) menzile sahiptir.

Caesars’a dahil edilen 6×6 araçlar, altı kişilik bir silah mürettebatını mermi parçalarına ve hafif silah ateşine karşı koruyabilen kabinlere sahiptir.

Ayrıca sistem; navigasyon, nişan alma, balistik hesaplamalar ve komuta yardımcıları için enstrümantasyon ile donatılmıştır. Sezar topçu sistemi şu anda Tayland, Endonezya, Suudi Arabistan ve Fransa dahil olmak üzere birçok ülkede hizmet veriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close