Rapor: ABD, Orta Doğu'daki NASAMS hava savunma sistemlerini Ukrayna'ya kaydırmak istiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: ABD, Orta Doğu’daki NASAMS hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya kaydırmak istiyor

Abone Ol 

Politico’nun bildirdiğine göre ABD, Orta Doğu ülkelerinde bulunan hava savunma sistemlerinin bir kısmını Ukrayna’ya kaydırmak için görüşmelerde bulunuyor.

Raytheon CEO’su Greg Hayes’e dayandırılan habere göre Washington, ülkelerden ikinci el Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemlerini (NASAMS) üç ila altı ay içinde Ukrayna’ya göndermek ve iki yıl içinde yenileriyle doldurmak istiyor.

Potansiyel olarak Umman ve Katar’a satılan Raytheon-Kongsberg sistemleri, uzmanlar tarafından ilk akla gelen seçenekler olarak ön plana çıkıyor.

Umman, sistemi 2013 yılında 1,28 milyar dolara satın aldı ve 2016’da teslim edildi. Katar, 2018’de 2 milyar dolara satın aldı.

Politico; “Orta Doğu’da konuşlandırılmış çok sayıda NASAMS var ve bazı NATO müttefikleri şu anda NASAMS kullanan birkaç Orta Doğu ülkesiyle görüşüyor ve bunları tekrar Ukrayna’ya yönlendirmeye çalışıyor.” iddiasında bulundu. 

NASAMS, Ukrayna’ya teslim edilen diğer tüm Batı hava savunma sistemlerinden daha uzun menzile sahiptir.

Sistemi kurmak iki yıl, işletmek için ise altı aylık bir eğitim gerekiyor. Ancak Politico’ya göre Ukraynalı askerler sistemi çalıştırmayı 60 gün gibi bir sürede öğrendi.

ABD, Ukrayna’ya şimdiye kadar iki adet NASAMS teslim etti. ABD Ordusu ayrıca geçen hafta Raytheon ile 2025 yılına kadar Ukrayna için altı NASAMS teslim etmesi için 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close