Rapor: ABD Ordusu, 'Ortak Savaş Yönetim Sistemi' prototipini canlı test edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: ABD Ordusu, ‘Ortak Savaş Yönetim Sistemi’ prototipini canlı test edecek

Abone Ol 

ABD Ordusu, tüm askeri birimleri birleşik bir ağa bağlayan birleşik komuta ve kontrol sisteminin ilk iterasyonunu canlı olarak test edecek.

ABD Hint-Pasifik Komutanı Amiral John Aquilino, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yaptığı açıklamada ABD Donanması’nın bu yıl içinde yapacağı Valiant Shield tatbikatında Müşterek Komuta Ağı’nın test edileceğini ve Birleşik Müşterek Tüm Alan Komuta ve Kontrol (CJADC2) operasyonel modeli için ilk adımın bu şekilde atılacağını açıkladı.

USNI News’in aktardığına göre Aquilino, “Nerede olduğumuzu, ne yaptığımızı, doğru olup olmadığını, ölçeğe uygun olup olmadığını görmek için bu yılki bir sonraki büyük tatbikatımızda sergilenecek bir prototip üretiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Müşterek Komuta ve Kontrol

Birleşik Müşterek Tüm Alan Komuta ve Kontrol sistemi CJADC2, askeri faaliyetler ile komuta ve kontrol faaliyetlerinin tamamının tek bir çatı alrında yapılmasını sağlayacak olan bir ağ sistemi olarak tanımlanıyor.

ABD ordusunun birden fazla kolunu birleşik bir veri paylaşım ağına bağlamayı ve tüm savaş alanlarında müşterek kuvvet komutanlarına bilgi ve karar alma avantajları sağlamayı amaçlamaktadır.

Defence Scoop’un Pentagon’un 2025 mali yılı bütçe belgelerinden aktardığına göre sistem; “Coğrafi olarak dağınık komuta birimleri, kilit silah sistemleri ve bir savaş alanında kullanılan unsurlar eşzamanlı olarak görülebilecek.” ifadeleri kullanıldı.

USNI News’in aktardığına göre sistem, önümüzdeki günlerde canlı olarak test edilecek ve sonuçları raporlanarak Pentagon’a sunulacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close