Rapor: "ABD İstihbaratı, Hindistan'ın Çin sınır saldırısını püskürtmesine yardım etti" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Rapor: “ABD İstihbaratı, Hindistan’ın Çin sınır saldırısını püskürtmesine yardım etti”

Abone Ol 

Yeni ortaya çıkan bir güvenlik raporuna göre Hindistan, geçen yıl ABD istihbaratının yardımıyla tartışmalı sınırlara yönelik bir Çin askeri saldırısını püskürttü.

US News’in güvenlik kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre ABD hükümeti, Çin ordusunun konumu ve gücüne ilişkin “benzeri görülmemiş” gerçek zamanlı ayrıntıları Hint Ordusu ile paylaştı ve Hint Ordusunu’nun Çin’e karşı pozisyon almasını sağladı.

ABD tarafından bilgilendirilen Hint Ordusu, Arunaçal Pradeş’in doğu eyaletinin Tawang bölgesindeki yüzlerce Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) askerini harekete geçirdi ve bölgeyi bloke etmesini sağladı.

‘Benzersiz’ Bilgi Paylaşımı

Verilen bilgilere göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu, sınırın resmi olarak çizilmemiş bir bölümünü işgal etmeye çalıştı. ABD ise  “harekete geçirilebilir uydu görüntüleri” de dahil olmak üzere kritik bilgileri hızlı ve ayrıntılı bir şekilde Hint Ordusu’na iletti.

PLA ‘Hazırlıksız’ Yakalandı

Rapora göre bu istihbarat paylaşımı Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun “gafil avlanması”na yardım etti.

Olay, 2020’de kuzey Ladakh bölgesinde iki ordu arasında küçük bir çatışmaya neden oldu ve karşılaşmanın ardından 20 Hintli asker ve en az dört Çinli asker hayatını kaybetti.

Verilen bilgilere göre istihbarat paylaşımı, iki ülkenin 2020’de imzaladığı jeo-uzaysal işbirliğine ilişkin Temel Değişim ve İşbirliği Anlaşması (BECA) kapsamında gerçekleşti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close