Rapor: AB ülkeleri askeri harcamalarda Çin'i geride bıraktı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: AB ülkeleri askeri harcamalarda Çin’i geride bıraktı

Abone Ol 

Yeni bir rapora göre AB ülkeleri askeri harcamalar bakımından Çin’i geride bırakırken, dünya genelinde toplam harcamalar da artış gösterdi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından toplanan veriler, Ukrayna’daki savaşın patlak vermesinin ardından Avrupa Birliği üyesi devletlerin askeri harcamalarını dünya genelindeki toplamın yüzde 24’üne çıkardığını ortaya koydu.

Rapora göre artış gösteren tek bölge Avrupa değil. Dünya genelinde askeri harcamalar 2023 yılında daha önce görülmemiş seviyelere yükselerek küresel çapta 2443 milyar dolara ulaştı.

Bu, söz konusu harcamalarda art arda dokuzuncu büyüme yılı ve bir önceki yıla göre yüzde 6,8’lik bir artışa işaret ediyor.

Bu artış, başta Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olmak üzere süregelen çatışmaların yanı sıra Asya, Okyanusya ve Orta Doğu’da tırmanan jeopolitik gerilimlere bağlanıyor.

Batılı ülkeler bu artışın merkezinde yer alırken, AB askeri harcamalar bakımından Çin’i geride bırakmış durumda ve AB bir bütün olarak Asya’nın güç merkezinin geçen yıl yaptığının iki katını harcıyor.

Rapora göre Amerika Birleşik Devletleri, 2023 yılında toplam küresel harcamaların yaklaşık %37’sine tekabül eden 916 milyar dolarlık bir bütçe harcayarak en büyük küresel askeri güç olmaya devam ediyor.

Diğer yandan askeri kabiliyetler konusunda uzmanlaşmış medyaya göre Çin, 2040 yılına kadar altı adet nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisine sahip olmayı hedefliyor ve bu gemilerin ABD gemileriyle karşılaştırılabilir boyut ve kabiliyette olması planlanıyor.

Üçüncü en büyük küresel askeri güç olan Rusya ise toplamın yalnızca yüzde 4,5’i ile yüzde olarak çok geride kaldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close