Polonya'dan NATO'ya, nükleer silah konuşlandırılması için resmi talep! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya’dan NATO’ya, nükleer silah konuşlandırılması için resmi talep!

Abone Ol 

Polonya merkezli haber sitesi Polskie tarafından verilen bilgilere göre Varşova, NATO’dan nükleer silahların kendi topraklarında konuşlandırılmasını resmen talep etti.

Polonya, Moskova’nın Belarus’a taktik nükleer füzeler yerleştirmesinin ardından Rusya’ya karşı caydırıcılığını arttırma ihtiyacını gerekçe göstererek Nükleer Paylaşım programı kapsamında NATO nükleer silahlarının kendi topraklarında konuşlandırılmasını resmen talep etti.

Nükleer Paylaşım Programı, NATO’nun nükleer caydırıcılık politikasının bir parçası olan bir NATO programıdır. Program ile ittifak, kendi nükleer silahlarına sahip olmayan üye ülkelere nükleer savaş başlığı sağlamaktadır. Bu silahların kullanımı Amerika Birleşik Devletleri’nin kontrolündedir.

Kasım 2009’dan bu yana Nükleer Paylaşım kapsamında Amerikan nükleer silahları Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’de bulunmaktadır.

Rusya’nın Belarus’ta taktik nükleer silahlar konuşlandırması nedeniyle Polonya, nükleer caydırıcılığın bir parçası olan NATO’nun Nükleer Paylaşım programına katılmakla ilgilenmektedir.

Polonya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Pawel Zalewski, “Hepimiz Polonya’nın güvenliğinin mümkün olan her şekilde güçlendirilmesi taraftarıyız, bu konu bir yandan NATO içinde bir anlaşmanın konusu olmalı, diğer yandan da bir iç anlaşmanın konusu olmalı” açıklamasında bulundu.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda da, NATO’nun Nükleer Paylaşım Programı’na atıta bulunarak; “Program NATO’nun doğu kanadındaki ülkelere de genişletilmelidir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close