Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya’nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı

Abone Ol 

Polonya Hava Kuvvetleri’nin yeni savaş uçaklarından ilki olan FA-50GF, Seul’ün yaklaşık 300 kilometre güneyindeki Sacheon’da düzenlenen törenle tanıtıldı.

Korea Aerospace Industries (KAI tarafından üretilen ve Polonya’ya ihraç edilecek ilk FA-50GF hafif taarruz uçağı için bir sunum töreni düzenledi.

Törene Savunma Bakanı Lee Jong-sup ve Polonyalı mevkidaşı Mariusz Blaszczak’ın yanı sıra Kore Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jung Sang-hwa ve Savunma Tedarik Programı İdaresi başkanı Eom Dong-hwan katıldı.

Lee törende yaptığı açıklamada; “Sadece şirketimizin üstün teknolojisi ve üretim kapasitesi değil, aynı zamanda iki ülke arasındaki güven ve Polonya’nın kararlılığı sayesinde böyle bir savunma işbirliği projesini kısa sürede başarılı bir şekilde hayata geçirebildik.” açıklamasında bulundu.

Polanya Savunma Bakanı Blaszczak ise; 

“FA-50GF’nin hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi sayesinde Polonya artık kendisini daha gelişmiş askeri stratejilerle donatabiliyor ve askeri modernizasyonu gerçekleştirebiliyor. FA-50GF’nin Polonya hava sahasında uçmasını dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki ay boyunca yapılacak uçuş testlerinin ardından KAI, bu yılın sonuna kadar 12 adet FA-50GF tedarik etmeyi planlıyor. 

Eylül 2022’de KAI, Varşova Silahlanma Dairesi ile 48 FA-50 jeti tedarik etmek için sözleşme imzalamıştı.

KAI, bu yıl teslim edilecek 12 jetin yanı sıra, 2025’in ikinci yarısından 2028’e kadar FA-50PL adlı yükseltilmiş versiyondan 36 adet teslim etmeyi planlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close