NATO, Avrupa'nın en büyük hava kuvvetleri tatbikatını düzenleyecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO, Avrupa’nın en büyük hava kuvvetleri tatbikatını düzenleyecek

Abone Ol 

Alman ve ABD’li yetkililer, NATO’nun tarihindeki Avrupa’da gerçekleşecek en büyük hava kuvvetleri konuşlandırma tatbikatını önümüzdeki hafta yapacağını açıkladı. 

ABD Savunma kaynakları ve ABD’nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmann tarafından verilen bilgilere göre, Almanya liderliğindeki “Air Defender 23” önümüzdeki Pazartesi günü başlayacak ve yaklaşık 10 gün sürecek.

Tatbikata 25 NATO ve ortak ülkeden 220’e kadar askeri uçak katılacak.

Tatbikat konusundaki ayrıntıları veren ABD’nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmann, tatbikatın doğası gereği tamamen savunma amaçlı olduğunu, ancak Rusya’nın da aralarında bulunduğu ülkelere bir mesaj göndermeyi de amaçladığını belirtti.

Tatbikat, başta Almanya olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Letonya’da olmak üzere operasyonel ve taktik düzeyde eğitimleri de içerecek.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı General Michael Loh ise yaptığı açıklamada; “Tüm dünyada olduğu gibi Avrupa’da da stratejik manzarada çok şey değişti. Bu tatbikat, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’daki kalıcı varlığını tamamlamaya ve kıta güvenliğini sağlamaya odaklanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close