Polonya'dan ABD ile LTAMDS Radarları ve Patriot Rampaları için yeni anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya’dan ABD ile LTAMDS Radarları ve Patriot Rampaları için yeni anlaşma

Abone Ol 

Polonya, ABD’den 12 adet Alt Kademe Hava ve Füze Savunma Sensörü (LTAMDS) ve 48 adet Patriot karadan havaya füze rampası satın almak üzere bir anlaşma imzaladı.

ABD tarafından yapılan açıklamada; “Bu yabancı askeri satış, Polonya ordusunun devam etmekte olan ve yeni atış kabiliyetleri, ilgili fırlatıcılar, iletişim sistemleri ve nakliye araçları arayan WISŁA hava ve füze savunma programını desteklemektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre sözleşme kapsamında sipariş edilen ürünler Polonya’nın halihazırda elinde bulunan sistemlerine entegre edilecek.

Raytheon Kara ve Hava Savunma Sistemleri Başkanı Tom Laliberty, “Polonya’nın WISŁA programını genişletmesi, ülkenin güvenliğini ve savunmasını bir dizi hava ve füze tehdidine karşı güçlendirecektir” açıklamasında bulundu.

LTAMDS ve Patriot

LTAMDS ABD Ordusu için geliştirilmiş yeni nesil bir hava ve füze savunma radarıdır. Raytheon’un tescilli Galyum Nitrür teknolojisi ile güçlendirilmiş 360 derece aktif elektronik taramalı dizi radarı veya AESA içerir.

Radar; uçaklar, insansız hava araçları, seyir ve balistik füzeler ve hipersonikler dahil olmak üzere çeşitli tehditlere karşı silah sistemlerinin performansını artırır.

Bu arada Patriot, uzun menzilli seyir füzelerine, taktik balistik füzelere ve bir dizi hava soluyan silaha karşı koyan yer tabanlı bir hava savunma sistemidir.

Füze sistemi şu anda ABD dahil 19 ülkede konuşlandırılmış durumdadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close