Polonya ve İngiltere'den 5 milyar dolarlık hava savunma sistemi anlaşması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya ve İngiltere’den 5 milyar dolarlık hava savunma sistemi anlaşması

Abone Ol 

İngiltere merkezli savunma firması MBDA, Polonya’ya yer tabanlı hava savunma sistemleri tedarik etmek üzere 4,92 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; sözkonusu satışın Polonya’nın Narew hava savunma programını güçlendireceğini ve Ukrayna’daki çatışma ortamında Avrupa güvenliğinin desteklenmesine yardımcı olacağı belirtildi.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps; “Bu, Polonya ile tarihi savunma bağlarımız için bir başka önemli adımdır ve düşmanlarımıza karşı açık bir caydırıcılık ifade etmektedir” ifadelerini kullandı.

Bakanlık tarafından verilen bilgilerde ayrıca, hava savunma sisteminin seyir füzeleri ve savaş uçakları gibi hava tehditlerine karşı 40 kilometreden daha uzun menzillerde füze fırlatabileceği belirtildi.

Savunma sanayi kuruluşu MBDA ise sözleşmenin, Polonyalı savunma firması PGZ ile İngiltere ve Polonya arasında bugüne kadar imzalanan en büyük ticari anlaşma olduğunu belirtti.

Polonyalı savunma firması PGZ’ye göre Polonya’nın Narew programı 23 kısa menzilli uçaksavar füze sistemi için bileşenlerin geliştirilmesi ve teslimatını içeriyor.

Fransız Airbus, İngiliz BAE Systems ve İtalyan Leonardo’nun ortak girişimi olan MBDA,Polonya ile savunma işbirliği konusudna önümüzdeki günlerde yeni anlaşmalar yapılabileceğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close