Polonya ordusu, askeri rezerv reformu gerçekleştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya ordusu, askeri rezerv reformu gerçekleştirecek

Abone Ol 

Polonya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin NATO’ya sıçrayabileceği endişesiyle askeri yedek gücünü yeniden yapılandıracak.

Polonya Savunma Bakanlığı, olası bir savaşın “uzun ve kanlı” olacağına inandığını belirterek, ülkeyi savunmak için büyük bir yedek gücün önemini vurguladı.

Planlanan reform kapsamında, 2030 yılına kadar 55 yaşın altındaki yaklaşık 150,000 kişi aktif ve yedek asker olarak askere alınacaktır.

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre bu kişiler, belirli birimlere bağlanacak ve becerilerini güncellemek için düzenli eğitimden geçecek.

Polonya Genelkurmay Başkanı Wieslaw Kukuła, “Odağı ‘pasif yedek askerlerden’, belirli birimlerle sürekli temas halinde olan ve günlük rutinlerine katılan aktif bir yedeğe kaydırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Daha Büyük Rol

Bu yılın başlarında sızdırılan bir Alman askeri belgesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO üyesi bir ülkeye saldırabileceğini iddia ediyor ve ilk hedef olarak Polonya’yı gösteriyordu.

Bu iddia, Moskova’nın batıda devam eden seferberliği, sürekli asker hareketleri ve füze konuşlandırmalarıyla daha da güçlendi.

Bir başka gizli rapor, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ordusunu 2026 yılına kadar bir NATO ülkesini işgal etmeye hazırladığına dair işaretler olduğunu öne sürdü.

Askeri uzmanlara göre; Polonya’nın yedek kuvvet girişimi, bu raporların dikkate alındığını ve bir Rusya saldırısına hazırlanıldığını ortaya koyuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close