ABD, Patriot füzelerinin parçalarını İspanya'da üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Patriot füzelerinin parçalarını İspanya’da üretecek

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Raytheon, Patriot füzesinin elektro-mekanik kontrol bölümünü üretmek üzere İspanyol mühendislik şirketi Sener ile sözleşme imzaladığını duyurdu.

Defence Post tarafından verilen bilgilere Proje, Savunma sanayi üreticisi Raytheon sözleşme kapsamında Patriot’un önleyici ve komuta merkezleri arasındaki uçuş kontrolünü yönetmek için kullanılan harekete geçirme kabiliyetini İspanya’da üretecek.

Bu anlaşmadan elde edilecek çözümler, ABD ordusu ve uluslararası müttefikler tarafından kullanılan Patriot’un Güdüm Geliştirilmiş Füze (GEM-T) varyantına entegre edilecek.

NATO için füze stoku

Raytheon tarafından yapılan açıklamada; bu ortaklığın NATO Destek ve Tedarik Ajansı ile aralarında İspanya, Hollanda, Romanya ve Almanya’nın da bulunduğu çeşitli ittifak üyeleri için 1.000 adede kadar füze tedarik etmek üzere devam etmekte olan GEM-T sözleşmesini desteklediği belirtildi.

Ocak ayında imzalanan 5.5 milyar dolarlık girişim, Rusya’nın son aylarda Ukrayna’ya yönelik insansız hava aracı ve füze saldırılarına NATO’nun verdiği yanıtlar birisi olarak tanımlanmıştı.

Programın bir parçası olarak Almanya’da Raytheon ve Avrupalı savunma şirketi MBDA’nın ortak girişimiyle faaliyet gösterecek bir füze fabrikası inşa edilecek.

Sener Savunma Genel Müdürü Rafael Orbe sözleşme ile ilgili; “Şirketimiz füze geliştirme ve kontrol sistemlerinin tasarım ve üretiminde uluslararası bir mükemmeliyet merkezi olarak rolünü pekiştirdi.İspanyol savunma sanayii yüksek teknolojik kapasiteye sahiptir ve bu kapasiteyi Raytheon’un, silahlı kuvvetlerimizin ve NATO müttefiklerimizin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close