Polonya ve İsveç'ten Carl-Gustaf M4 silah satışı için dev sözleşme - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya ve İsveç’ten Carl-Gustaf M4 silah satışı için dev sözleşme

Abone Ol 

İsveç merkezli savunma sanayi üreticisi Saab, Polonya ile bugüne kadarki en büyük kara muharebe anlaşmasını imzaladığını duyurdu.

Real Clear Defence tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, Polonya’nın askeri kapasitesini güçlendirmek için Carl-Gustaf M4 geri tepmesiz tüfek, mühimmat ve eğitim teçhizatı tedarikini içeriyor.

Sipariş detaylarında toplam silah sayısına dair bilgi verilmezken, anlaşmanın toplam değerinin ise 12.9 milyar İsveç Kronu yani 1 milyar 245 milyon Dolar olduğu belirtildi.

Saab CEO’su ve Başkanı Micael Johansson, şirketin Polonya Silahlı Kuvvetleri ile süregelen işbirliğinden gurur duyduklarını ifade ederek, Polonya’nın savunmasının etkinliği ile tanınan Carl-Gustaf sistemi ile güçlendirileceğini vurguladı.

Anlaşmanın 2024 yılının 2. çeyreğinin sonuna kadar tamamlanması öngörülürken ayrıca süreç, Polonya için kapsamlı bir destek paketini kapsıyor.

Anlaşma kapsamında Polonya’ya Carl-Gustaf M4 silahlarının yanı sıra, yedek parçalar ve özel aletler de dahil olmak üzere lojistik destek ve simülatörler ve eğitim materyalleri gibi eğitim ekipmanları sağlanacak.

Carl-Gustaf M4, omuzdan fırlatılan bir çok rollü silah sistemi ailesinin en son sürümüdür. 2014 yılında gerçekleştirilen lansmanından bu yana Saab, Carl-Gustaf M4 için on dört farklı ülke ile sözleşme imzalamıştır. Azami bir kilometre menzili bulunan Carl-Gustaf M4, 84 milimetrelik çapa sahiptir.

Tüfek; zırh delici, çok amaçlı, anti-personel ve destek amaçlı en az 10 adet mühimmat çeşidine sahiptir.

Carl-Gustaf M4, tanklar da dahil olmak üzere çeşitli modern zırhlı araçları etkisiz hale getirmek ve düşman personeli ile müstahkem mevkileri vurmak üzere tasarlanmıştır.

Kullanılan mühimmata bağlı olarak 300 ila 2100 metre arasında etkili bir menzile sahip olan M4, selefi M3’e kıyasla küçültülmüş boyutlar ve ağırlık da dahil olmak üzere çeşitli geliştirmelere sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close