İsrail, Gazze saldırılarında "robodog" ve yapay zeka destekli insansız sistemler kullanmaya başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, Gazze saldırılarında “robodog” ve yapay zeka destekli insansız sistemler kullanmaya başladı

Abone Ol 

İsrail ordusu, askerleri korumak hedefi ile silahlar da dahil olmak üzere robotik, insansız savaş sistemleri üzerinde deneyler yapıyor.

Inews tarafından verilen bilgilere göre, İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze’deki askerlerini korumak için silahlar da dahil olmak üzere robotik, insansız savaş sistemleriyle deneyler yapıyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından açıklanan rakamlara göre, İsrail’in kara saldırılarının başladığı 27 Ekim’den bu yana 246 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail, askeri robotların İsrailli askerlerin hayatlarını kurtardığını söylüyor ancak eleştirmenler yapay zeka destekli silahların kullanımının yarattığı distopik gerçeklik konusunda uyarıda bulunuyor.

Rand Europe’un savunma ve güvenlik direktör yardımcısı James Black yaptığı değerlendirmede; “Robotik ve otonom sistemlerin askeri kullanımıyla ilgili potansiyel etik meseleler konusunda kamuoyunun farkındalığı ve endişeleri artıyor. Bu endişeler artık, savaş alanlarında yapay zekasının ya da diğer bir ifade ile ‘katil robotların’ distopik imgeleriyle de şekilleniyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in kullandığı yüksek teknolojili askeri teçhizat arasında, Hamas tünel ağına sızdığını iddia ettiği “robodoglar” da yer alıyor.

Inews’de yer alan bilgilere göre İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da, Filistinli protestoculara göz yaşartıcı gaz, şok bombası ve plastik mermi atabilen “Jaguar” adı verilen yarı otonom gezici silahlı robotlar kullanıyor. İsrail ordusu ayrıca, İsrail-Gazze sınırında gözetleme yapmak üzere de bu robotları konuşlandırdı.

Verilen bilgilere göre İsrail, ABD ordusu için de robotlar üreten ABD şirketi Ghost Robotics tarafından üretilen Vision 60 robodogları kullanıyor.

Ghost Robotics web sitesinde sözkonusu robotlar ile ilgili; “Ortam tamamen bilinmez olsa, görüş sensörleri sayesinde bacaklı robotumuz arızalandığında, kaydığında veya düştüğünde, hemen ayağa kalkıp hareket etmeye devam edeceğinden emin olunabilir.” ifadeleri kullanılıyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri yıllardır cephaneliğinin en son teknoloji olması ile övünüyor ve yapay zekanın askeri ortamlarda kullanılmasına öncülük ettiğini iddia ediyor.

İsrail ordusu 2021 yılında, ilk olarak İsrail-Gazze sınırını güçlendirmek için İsrail’in güneyinde kullanılan, makineli tüfekle donatılmış, kendi kendine gidebilen bir robot sistemi olan Jaguar’ı tanıtmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close