Polonya, ilk Saab 340 AEW erken uyarı uçağını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya, ilk Saab 340 AEW erken uyarı uçağını tanıttı

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi Saab, Polonya hükümeti tarafından sipariş edilen ilk Havadan Erken Uyarı (AEW) uçağını resmi olarak tanıttı.

Polonya, Polonyalı ve İsveçli savunma temsilcilerinin katıldığı bir törende, Polonya ordusu için üretilen Erieye radar sistemiyle donatılmış Saab 340 AEW erken uyarı uçağını tanıttı.

Polonya ile İsveçli Saab şirketi arasında Temmuz 2023’te 2 adet Saab 340 Erken İhbar Uçağı (AEW) için anlaşma imzalamıştı.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre; sözleşmenin imzalanmasın 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde görücüye çıkan Saab 340 Erken İhbar Uçağı, şirketin Erieye radarıyla donatıldı.

Saab tarafından yapılan açıklamada; Polonya için üretilen AEW uçağının, Polonya Ordusu için devrim niteliğinde bir üstünlük sağlayacağı belirtildi.

Uçağın üreticisi olan Saab Başkanı Carl-Johan Bergholm, “Polonya’ya bu önemli kabiliyeti sağlamaktan onur duyuyoruz ve bu havadan erken uyarı sisteminin Polonya Silahlı Kuvvetleri’ne güç katacağından eminiz.” açıklamasında bulundu.

Aslen İsveç Hava Kuvvetleri için geliştirilen Saab 340 AEW erken uyarı uçağı, Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) radar teknolojisi kullanıyor ve tanımlı öncelikli bölgelere odaklanma olanağı sağlıyor.

GE CT7-5A2 motoru kullanan uçak ayrıca, saatte 524 kilometre hızla uçabiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close