Polonya ilk erken uyarı uçağını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya ilk erken uyarı uçağını teslim aldı

Abone Ol 

Polonya Milli Savunma Bakanı Pawel Bedja’nın yaptığı açıklamaya göre, İsveç merkezli savunma sanayi kuruluşu Saab, Polonya’ya 340 AEW Havadan Erken Uyarı uçağı teslim etti.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre teslimat, 2023 yılında Varşova’ya iki adet Saab AEW teslim edilmesini öngören 58 milyon dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak gerçekleşti.

Polonya’nın ilk AEW’i olacak uçağın, bir zamanlar BAE Hava Kuvvetleri’nin bir parçası olan elden geçirilmiş bir uçak olduğu ve Polonya Hava Kuvvetleri tarafından operasyonel konuşlandırma için hazırlıklara tabi tutulacağı belirtildi.

Verilen bilgilere göre Saab ayrıca hayati önem taşıyan yer ekipmanı, lojistik destek ve 2025 yılına kadar uçağı kapsayan hizmet anlaşmaları da sağlayacak.

Saab 340 AEW

İlk olarak 1997 yılında tanıtılan Saab 340 AEW, geleneksel dairesel radar ekipmanından çok daha düşük sürtünmeye sahip olan bir radar sistemi içerecek şekilde tasarlanmıştır.

Maksimum 524 kilometre hızla uçabilen uçak , 20.000 feet yükseklikteki hedefleri izleyebilme yeteneğine sahiptir.

Uçak, düşman elektronik harp ortamlarında havadaki ve denizdeki dostları veya düşmanları tespit ederek 280 mil (450 kilometre) cihaz menzilini koruyabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close