İngiliz Ordusu yapay zeka destekli 'SMASH' Anti-Drone teknolojisini kullanmaya başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz Ordusu yapay zeka destekli ‘SMASH’ Anti-Drone teknolojisini kullanmaya başladı

Abone Ol 

İngiliz Ordusu, düşman insansız hava araçlarını düşürmek için yapay zeka kullanan yeni bir askeri teknolojiyi sahaya sürmeye başladı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre; İngiliz ordusunun çeşitli birimleri, SmartShooter SMASH anti-drone silah nişangahlarını teslim almaya başladı ve sistemin nasıl etkin bir şekilde kullanılacağı konusunda eğitim görüyorlar.

Haziran 2023’te İngiltere Savunma Bakanlığı, 5,8 milyon dolar karşılığında projeyi başlattığını açıklamış ve sofistike hava tehditlerinin ortaya çıktığı bir dönemde İngiliz Ordusu’na savaş alanında taktiksel bir avantaj sağlamayı amaçladığı belirtilmişti.

“Tek atış, tek isabet” sloganıyla yola çıkan teknoloji, yapay zeka destekli görüntü işleme yazılımını kullanarak bir hedefi tanıyor, hareketlerini izleyip tahmin ediyor ve hareket halindeyken ona kilitleniyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı, SMASH’ın umut verici yetenekleriyle sahadaki askerlere hedefleri vurma konusunda “yüksek olasılık oranı” sağlayacağına inandığını açıkladı.

İngiltere Savunma Tedarik Bakanı James Cartlidge ise yaptığı açıklamada “Bu kabiliyeti temel ekipman programımıza eklememiz, personelimiz için doğru zamanda doğru kiti tedarik etmemizin bir başka örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close