Polonya'dan Güney Kore'ye daha fazla K2 tank siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya’dan Güney Kore’ye daha fazla K2 tank siparişi

Abone Ol 

Güney Kore silah tedarik ajansı başkanına göre Güney Koreli savunma şirketi Hyundai Rotem’in Polonya’ya ilave K2 tankları tedarik etmek üzere yeni bir anlaşma imzalayacak.

Güney Koreli savunma şirketi Hyundai Rotem, Ağustos 2022’de Polonya silahlanma ajansı ile 180 adet K2 tankından oluşan ilk partiyi teslim etmek üzere 3,25 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzalamıştı.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) Başkanı Seok Jong-gun, Paris’teki Eurosatory savunma fuarında Koreli gazetecilerle yaptığı açıklamada; “K2 tank ihracatına ilişkin ikinci idari sözleşmenin bu Eylül ayında Polonya’da düzenlenecek olan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı vesilesiyle imzalanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Seul ve Varşova, Polonya’nın 2022 yılında birkaç önemli Kore silah sistemini tedarik etme kararının ardından son yıllarda savunma sanayi bağlarını güçlendirdi.

K2 tanklarının yanı sıra Koreli şirketler Polonya’ya K9 kundağı motorlu obüsler, FA-50 hafif saldırı uçakları ve Chunmoo çoklu roketatarlar tedarik etmek üzere büyük sözleşmeler imzaladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close