Çin'in amfibi operasyonlar için geliştirdiği yeni hafif tank ilk kez görüntülendi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin’in amfibi operasyonlar için geliştirdiği yeni hafif tank ilk kez görüntülendi

Abone Ol 

Çin, dağlık bölgelerde, amfibi çıkarmalarda ve yoğun kentsel ortamlarda operasyonlar için tasarlanmış yeni nesil bir hafif tank geliştirdiği belirtildi.

Çin merkezli Global Times’da yer alan bilgilere göre yeni tanklar; geleneksel ağır tankların daha az etkili olduğu alanlarda ve Hindistan ve Tayvan ile olan sınır gerilimlerinin yarattığı zorlu süreçlerde kullanılmak üzere tasarlandı.

Global Times tarafından verilen bilgilere göre; yeni hafif tanklar yüksek irtifa savaşları, kentsel muharebe ve amfibi operasyonlarda hızlı konuşlanma taleplerini karşılamak üzere geliştiriliyor.

Yeni tankın iki kişilik bir mürettebata sahip olması ve modüler zırh ve aktif koruma sistemlerine sahip olması bekleniyor. Ayrıca uzaktan kumandalı bir silah istasyonu ve potansiyel olarak savaş alanı durumsal farkındalığı için bir radar sistemi ile donatılacak

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, hazırladığı bir raporla Çin savunma sanayi firmalrından azami ağırlığı 40 ton civarında olan bir tank talep etmişti.

Askeri uzmanlara göre; bu yeni geliştirmenin Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun çeşitli savaş senaryolarında operasyonel esnekliğini arttırması bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close