Pentagon ve Lockheed Martin, 375 adet F-35 savaş uçağı için anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon ve Lockheed Martin, 375 adet F-35 savaş uçağı için anlaşma imzaladı

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı’nın Lockheed Martin ile üç yıl içinde yaklaşık 375 adet F-35 savaş uçağı üretimi için anlaşma imzaladığı açıklandı.

Pentagon’dan William LaPlante konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Lockheed Martin ile 375 adet F-35 partisi satın alımı için anlaştığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters, sözkonusu anlaşmanın yaklaşık olarak 30 milyar civarında olduğunu belirtti.

Pentagon’un 2019 yılında imzaladığı üç yıllık “blok satın alma”, 478 adet F-35 savaş uçağı içindi ve o dönemde üretici firma olan Lockheed Martin’in daha büyük miktarlarda bileşen satın alarak maliyetlerini yaklaşık %8 azaltarak 34 milyar dolara düşürmesine olanak sağlamıştı. Yeni ‘blok alım’ sözleşmesinin de, yine üreticinin toplu bileşen alımına imkan vererek maliyetlerin düşürülmesi için yapıldığı belirtildi.

F-35 Ortak Program Ofisi İcra Kurulu Başkanı ve ABD Hava Kuvvetleri Korgeneral Mike Schmidt ise yaptığı açıklamada; “F-35, Savunma Bakanlığı envanterindeki en ölümcül ve ölçeklenebilir yeteneklerden biridir. Bu nedenle yapılan sözleşme hem ABD hem de müttefikleri için oldukça önemli bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close