AB'den, silah stoklarını yenilemek için "ortak fon ve alım" hamlesi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AB’den, silah stoklarını yenilemek için “ortak fon ve alım” hamlesi

Abone Ol 

Avrupa Komisyonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından silah stoklarını yenilemek için üye ülkeler arasında ortak savunma alımlarını finanse etmek için 500 milyon euro (508 milyon dolar) harcamayı önerdi.

Fon önümüzdeki iki yıl içinde AB bütçesi içerisinden kullanılacak ve bu Avrupa Birliği için bir ilk olacak. Yapılan açıklamaya göre; bu yöntem ile ülkelerin Ukrayna’ya yapılan silah sevkiyatları nedeni ile boşalan cephanelikleri ve tükenen stokları yenilenecek.

Avrupa Komisyonu Üyesi Thierry Breton yaptığı açıklamada; “AB ülkeleri mühimmat, hafif ve ağır topçu unsurları, uçaksavar ve tanksavar savunma sistemleri ve hatta zırhlı araç ve tank stoklarını Ukrayna için kullandı ve bu, acilen ele alınması gereken fiili bir güvenlik açığı yarattı” ifadelerini kullandı.

AB’de, Brüksel’in savunma konularında daha fazla rol alması konusunda onlarca yıldır tartışmalar sürüyor. Çoğu, aynı zamanda NATO müttefiki olan AB üye ülkeleri, askeri yetenekleri entegre etme hamlelerini kabul etmekte genellikle isteksiz davrandılar.

Ancak, özellikle son dönemde Ukrayna savaşı ve ardından Fransa’nın 7,9 milyar avroluk bir savunma fonu da dahil olmak üzere ortak savunma hamlesi ile entegrasyon çalışmaları hız kazandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close