Pentagon, ABD'nin balistik füze stoklarının güncellenmesi için Boeing ile sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Pentagon, ABD’nin balistik füze stoklarının güncellenmesi için Boeing ile sözleşme imzaladı

Abone Ol 

Pentagon, Boeing’in ABD Minuteman III Kıtalararası balistik füzelerine alt sistem desteği sağlamak, güncelleme faaliyetleri yürütmek ve bakım işlemleri yapmak için 1,6 milyar dolarlık bir sözleşme imzalandığını açıkladı. 

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Utah eyaletindeki Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştirilecek çalışmaların 1 Şubat 2039’a kadar tamamlanması hedefleniyor.

50 yıldır hizmette olan Minuteman III balistik füzeleri, savaş sırasında nükleer bomba taşıyabilen savaş başlığı donanımlı bir füzedir.

Pentagon tarafından verilen bilgilere göre ABD ordusu, 7 Eylül’de rutin bir füze testi gerçekleştirdi. Operasyon, Ukrayna’daki savaşının ortasında Rusya ile herhangi bir gerilimin alevlenmesini önlemek için önceden duyurulmuştu.

Silahsız olarak fırlatılan füze, ABD’nin Kaliforniya bölgesindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatıldı ve Marshall Adaları’ndaki Kwajalein Atolü yakınlarında denize çarpmadan önce Pasifik üzerinde 4.200 mil (6.760 kilometre) yol kat etti.
Minuteman III, Amerika Birleşik Devletleri’nin nükleer cephaneliğindeki karadan ateşlenen tek kıtalararası balistik füzedir.
Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close