General Atomics, "1 dolar karşılığı" Ukrayna'ya MQ-9 Reaper SİHA'lar göndermek istiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

General Atomics, “1 dolar karşılığı” Ukrayna’ya MQ-9 Reaper SİHA’lar göndermek istiyor

Abone Ol 

ABD’nin önde gelen insansız hava aracı üreticisi General Atomics, Ukrayna’ya sadece 1 dolara iki tane MQ-9 Reaper satmaya hazır olduğunu açıkladı ve ABD hükümetini anlaşmayı onaylamaya çağırdı.

General Atomics Aeronautical Systems, Reaper dronlarını Ukrayna’ya göndermek için aylardır Biden yönetimine baskı yaptığını açıkladı.

General Atomics yetkilileri; orta irtifalarda uzun mesafeler uçabilen dronların, Ukrayna’nın Rus kuvvetlerine karşı savaşında ihtiyaç duyduğu en bariz, güç artırıcı teknolojilerden biri olduğunu belirtti.

ABD ordusu Ukrayna’ya bir dizi küçük  insansız hava aracı sağladı, ancak General Atomics’in insansız hava aracı gibi ileri teknolojiler ve uzun menzilli yetenekler sağlamadı.

General Atomics CEO’su Linden Blue yaptığı açıklamada, “Rus işgalinin başlangıcından itibaren, MQ-9 Reaper ve MQ-1C Gray Eagle da dahil olmak üzere ürünlerimizle Ukrayna’ya göndermek için seçenekler aramaya başladık” ifadelerini kullandı. 
General Atomics CEO’su Linden Bluekendi, ABD yönetiminin onaylaması durumunda, bu insansız hava araçlarını sembolik olarak 1 dolara Ukrayna’ya teslim etmeye hazır olduklarını belirtti. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close