Orta Asya ülkelerinden vatandaşlarına uyarı: "Rusya safında savaşmayın" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Orta Asya ülkelerinden vatandaşlarına uyarı: “Rusya safında savaşmayın”

Ukrayna’ya karşı geniş çaplı saldırı başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “kısmi seferberlik” ilanı sonrası bazı ülkeler birtakım önlemler almaya gitti.

Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan, vatandaşlarını Ukrayna savaşına Rusya tarafında katılmamaları konusunda uyardı.

Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan, vatandaşlarının Ukrayna’ya karşı yürütülen savaşa katılmasına karşı çıktı.

Kırgızistan’ın Moskova Büyükelçiliğinden, dün yapılan açıklamada, başka bir ülkenin topraklarındaki çatışmalara katılan Kırgızistan vatandaşları için 5 ile 10 yıl hapis cezası öngörüldüğü hatırlatılarak Rusya’da yaşayan ve savaşa katılmaya zorlanan vatandaşlarına büyükelçiliğe başvurmayı tavsiye etti.

Özbekistan’ın Moskova Büyükelçiliği de vatandaşlarını savaşa katılma konusunda uyararak yaptığı açıklamada, “Büyükelçiliğimiz soydaşlarımızı provokasyonlara boyun eğmemeye ve dikkatli davranmaya çağırıyor.” ifadelerine yer verdi.

Benzer açıklamayı Kazakistan’ın Moskova Büyükelçiliği yaparak vatandaşları savaşa katılmama konusunda uyardı.

Rusya Devlet Duması, Rusya Silahlı Kuvvetleri ile sözleşmeli askerlik anlaşması imzalayan yabancı vatandaşların basitleştirilmiş bir prosedüre göre Rusya vatandaşlığına geçmelerini öngören yasal düzenlemeleri kabul etmişti.

Kaynak: MepaNews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close